Bóg stworzył człowieka w ciele. W ubiegły weekend zatrzymaliśmy się nad tym pięknem i bogactwem obdarowania w naszej różnorodności podczas rekolekcji “Duchowość cielesności w praktyce”.

Był to czas doświadczania i odkrywania, jak wszystkie sfery naszego życia się przenikają i oddziałują na siebie. Zobaczyliśmy też, jak ważne jest zatrzymanie się z biegu życia, by odkryć, że w ciele i przez ciało Bóg zaprasza nas do przyjmowania i dawania miłości. 

Kolejny raz mogliśmy również doświadczyć jak wielkim darem jest drugi człowiek, gdy możemy w poczuciu bezpieczeństwa stawać w prawdzie o sobie i doświadczyć szacunku wobec naszej historii życia, i sposobu przeżywania. 

Kolejny raz dziękujemy Agacie Gregorkiewicz i o. Przemkowi Gwaderze SJ za współtworzenie tego czasu! To jest bogactwo i piękno naszej różnorodności!

Klika fotograficznych wspomnień możecie zobaczyć na naszym Fb: TUTAJ

Zapraszamy również do przeczytania świadectw uczestników 🙂

Świadectwo 

Panie Boże dziękuję Ci za to, że w tym czasie mogłam poczuć się wolna, akceptowana, że Jesteś w tym co jest, a nie w tym, co „powinno się”. Dziękuję Ci za otwartość ludzi i poczucie wspólnoty, że obok są ludzie, którzy myślą podobnie, zmagają się z podobnymi trudnościami i są życzliwi, mają podobne wartości.

Świadectwo 

Panie Boże chcę Ci podziękować za to, że podczas tego czasu stworzyłeś dla mnie bezpieczną przestrzeń dla poznania i zatroszczenia się o moje ciało jak nigdy dotąd. Wyjeżdżam z poczuciem wolności, rozluźnienia, relaksu, bezpieczeństwa, miłości i tego, że to dopiero początek nowej drogi uzdrowienia.

Świadectwo Marioli

Panie Boże dziękuję Ci ze w tym czasie pomogłeś mi odkryć Twoją obecność w grupkach dzielenia, za szczerość i otwartość, za poczucie wolności, odpoczynku, akceptacji, miłości, pokoju na warsztatach z ciałem – dzięki nim moje napięcie w ciele znacznie się zmniejszyło. Ku mojemu zaskoczeniu lepiej spałam. Jestem wdzięczna Panu Bogu, że potrzebuję dostrzec swoje ciało i zatroszczyć się o nie. Jestem w trakcie choroby onkologicznej, która m.in. powoduje napięcie w ciele. Dziękuję, za konferencje i medytacje, podprowadzenie mnie do Pana Boga, odkrywania Jego obecności i działania, przyjmowania mnie i obdarowywania.

Świadectwo 

Jestem wdzięczna, że pozwoliłeś mi odkryć moje blokady w sferze ciała, psychiki, duchowości i intelektu i dało mi to odpowiedź na wiele pytań, które miałam do tej pory. Dziękuję, że pokazałeś mi nowe rzeczy o mnie, których nie byłam świadoma – te dobre i pozytywne ale też te trudne. Dziękuję za Twoje prowadzenie w tym czasie bo teraz czuję, że miałam tu być i odkryć to wszystko. Dziękuję, że na tych warsztatach z ciałem pokazałeś swoją obecność inaczej niż do tej pory.

Świadectwo 

Panie Boże chcę Ci podziękować za to, że dałeś mi poczuć być Twoim dzieckiem. Poczuć, a nie wiedzieć i rozumieć. Poczuć ciekawość i uważność na świat, na siebie, na drugiego człowieka. Poczuć spontaniczność w ciele i bliskość. Poczuć, że mnie wymyśliłeś i stworzyłeś tak pięknie.

Świadectwo Bartka

Doświadczyłem w trakcie tych rekolekcji ogromu dziecka Bożego, poczucia swobody, wielkiej akceptacji, wolności i możliwości bycia sobą. Doświadczyłem takiej wspólnoty dla których Bóg jak i oni są ważni w ich (swoich) oczach. To był błogosławiony czas ze sobą, pośród ludzi i przy Bogu żywym, namacalnym i prawdziwym. Prawda Was wyzwoli.

Świadectwo s. Juty

Trójco Przenajświętsza dziękuję za ten czas łaski, w którym mogłam pogłębić relację z Tobą w swoim ciele, które stworzyłeś. Dziękuję, że w tym ciele mogę komunikować się ze światem. Wyjeżdżam z doświadczeniem, że mój cielesny wymiar jest ważny, jest ok i jest pomocą, i darem w życiu duchowym.

Świadectwo 

Boże chcę Ci podziękować za to, że pokazujesz mi, że mnie nie oceniasz, że kochasz mnie taką jaką jestem i że nie muszę bać się o ocenianie mnie przez innych. Dziękuję, że tak pięknie mnie stworzyłeś i uczysz mnie to dostrzegać i cieszyć się tym każdego dnia.

Świadectwo Ani 

Panie Boże chcę Ci podziękować za to, że pokazałeś mi na tych rekolekcjach moją delikatność, kruchość i wrażliwość. Jednocześnie pokazałeś mi, że Ty bierzesz z czułością mnie w swoje mocne, bezpieczne dłonie. I to Ty jesteś moją osłoną, moim zabezpieczeniem. Nie muszę się bać, bo w Twoich rękach jestem bezpieczna.

Świadectwo

Dziękuję Boże, że mnie tak pięknie stworzyłeś i stwarzasz, podtrzymujesz w istnieniu teraz. Dziękuję, że dałeś mi zdolność, bym odpowiadała na Twoje zaproszenia do kochania, działania, poznawania Twojej miłości i tej pomiędzy bezbronnymi stworzeniami. Dziękuję za czułość, innych ludzi i obecność.

Świadectwo Zosi

Panie Boże jestem Ci wdzięczna za poczucie wolności, jakiej doświadczyłam podczas tych rekolekcji. Wyjeżdżam z głębokim spokojem i pokojem i nadzieją, że owoce tych rekolekcji zobaczę w swoim codziennym życiu.

Świadectwo 

Panie Jezu, dziękuję Ci, że odpowiadasz na moje potrzeby, które wstydzę się powiedzieć ludziom a mogłam powiedzieć Tobie w sercu i przyprowadziłeś mnie tu, do ludzi i odpowiedziałeś na moje potrzeby. Dziękuję Ci za ciepło, dobro i dotyk innych ludzi. Dziękuję Ci za bliskość i rozmowy z innymi ludźmi.

Świadectwo 

Panie Boże, dziękuję Ci za to, że w czasie tych rekolekcji dałeś mi odkryć piękno mojego ciała, Twój zachwyt nad moim życiem w tym konkretnym ciele, że ono jest dobrem. A przez to, że pokazujesz mi Twój zachwyt nad tymi, którzy są wokół mnie, że jest w nich dobro i piękno i miłość, które pochodzą od Ciebie.

Świadectwo

Panie chcę Ci podziękować za ten czas Spotkania. Za to, że mówisz do mnie we mnie, przez moje doświadczenie w ciele, w moich emocjach, dotyku. Uczę się przez to zaufania sobie. Dziękuję, że moje ciało, moje osobiste doświadczenie pomaga mi autentycznie Ciebie spotkać.

Świadectwo 

Jestem wdzięczna za doświadczenie zwolnienia i uważności, w której miał szanse wybrzmieć Boży głos ,,Ja jestem’’. Dziękuję, że wyjeżdżam z doświadczeniem nazwania moich głównych tęsknot w 4 obszarach mojego życia. Dziękuję, bo miałam okazję oddać Ci to i jest mi lżej, wiedząc, że jesteś w tym teraz. Dziękuję, że mnie tu przyciągnąłeś i pozwoliłeś spotkać się ze sobą.

Świadectwo

Panie Boże chcę Ci podziękować za doświadczenia tych rekolekcji. Że doświadczyłam tego, że jestem ważna, że moje potrzeby są ważne, że moje ciało jest ważne i domaga się uważności i miłości ode mnie. Że dotyk otwiera i pozwala mi się ze sobą skontaktować, nawiązać relacje ze samą sobą. Że On chce się ze mną spotkać w tym co jest a nie powinno być. I ja mogę się ze sobą spotkać w swoim ,,tym co jest’’. Nie muszę na siłę być jakaś.

Świadectwo

Chcę Ci Panie Boże podziękować za to, że dałeś mi doświadczyć w sposób wyjątkowy jak bardzo ukochałeś mnie, moje ciało, mnie jako swoje wyjątkowe dziecko. Nauczyłam się akceptowania swojej cielesności, poddawania się Twojemu prowadzeniu, radości w tańcu.

Świadectwo B.T. 

Panie Boże, dziękuję Ci za ten czas rekolekcji. Dziękuję Ci, że otworzyłeś moje ciało. Ono jest darem dla mnie i innych. Ono jest dobre i kochane przez Ciebie, Ojcze. Dziękuję Ci za moich rodziców, którzy mnie przyjęli. Dziękuję Ci też za Osoby Boże w moim życiu, które przyprowadziły mnie i wciąż prowadzą do Ciebie.
Świadectwo

Panie Boże, chcę Ci podziękować za to że byłeś ze mną przez całe życie, za to że mogłam dać życie, za to że chciałeś być dzieckiem i ssać mleko NMP i że dałeś mi doświadczyć macierzyństwa. Na tych rekolekcjach odkryłam wbrew temu co ludzie mówią, ,,owszem’’ dobre.

Świadectwo

Panie Boże chcę Ci podziękować za to że podczas tych rekolekcji odkryłam moje pragnienia, dałeś mi doświadczyć miłości do mojego ciała i szacunku do cielesności innych ludzi.

Świadectwo Karoliny

Panie Boże chcę Ci podziękować za to, że podczas tego czasu doświadczyłam, że jesteś w tym co jest we mnie teraz, w moich rozproszeniach, grzechach, słabościach, że w nich przychodzisz Ty w swojej Miłości, a nie jak mi się wydaje, w tym co ,,powinno być’’.

Świadectwo Oli

Jezu dziękuję Ci za to, że pokazałeś mi, że kochasz moje ciało. Że chcesz, żebym je szanowała i dbała o nie, bo ono jest świątynią Ducha Świętego.

Świadectwo

Panie Boże chcę Ci podziękować za to, że odkrywasz moje piękno, zachwycasz się mną oraz uczysz mnie łagodności i życzliwości do siebie.

Świadectwo 

Panie Boże chce Ci podziękować za :
– siebie za to, że mnie tu przyprowadziłeś,
– za Twoją obecność,
– za Twój kochający wzrok,
– za Twój dobry dotyk,
– za drugiego człowieka.

Świadectwo 

Chcę dziękować za:
– mądrość treści, które zostały poruszone na tych rekolekcjach,
– łagodność i czułość płynącą z tych treści,
– kontakt z innymi, zarówno w przerwach jak i w czasie tańca i ćwiczeń,
– za zrozumienie i łagodność dla naszych ciał w czasie warsztatów ruchowych,
– za uważność na to, co czuje nasze ciało i zwracanie uwagi na to jak kto się czuje, dostrzeżenie ciała w całości od stóp do głów, poszanowanie dla granic, wolność w wyrażaniu tych granic, bezpieczeństwo.

Świadectwo 

Rekolekcje ,,Duchowość cielesności’’ dały mi przestrzeń do spojrzenia na swoje ciało jako na dar od Pana Boga, o który mam się troszczyć i dbać, bo przez moje ciało mogę kochać innych. Szkoda, że w kościele katolickim jeszcze dominuje strach przed ciałem, przed jego potrzebami.

Świadectwo 

Nie udało mi się przeżyć nic głębokiego. Nieco z zazdrością słuchałam wypowiedzi innych. Wyjeżdżam z niepokojem, zmęczeniem, dużo negatywnych emocji. Bardzo pragnę odczuć miłość Boga, ale sercem nie czuję tego, głową przyjmuję. Nie trafiają do mnie słowa, że jestem ważna dla Boga, dla ludzi.

Świadectwo 

Panie Boże chcę Ci podziękować za to miejsce, czas. Za warsztaty z ciałem, dzięki którym zbliżyłam się do siebie, stałam się bardziej świadoma. Dziękuję za swój dotyk, którego doświadczyło moje ciało. Było to bardzo potrzebne doświadczenie, intymne. Dziękuję Ci za spacer uważności, za doświadczenie wiatru, który poczuło całe moje ciało. Za jedzenie w milczeniu.

Świadectwo

Panie Jezu dziękuję Ci za to, że mogłam odkryć oazę przeróżnych odczuć w swoim ciele oraz za to, że chcesz mi w tym towarzyszyć.

Świadectwo Renaty

Panie Boże chcę Ci podziękować za łaskę odwagi wypowiedzenia co jest mi potrzebne.

Świadectwo 

Chciałam Ci Boże podziękować za ten czas, za spotkania z innymi i z samą sobą, za czas spędzony w naturze, za rozmowy, wspólny śmiech, za odkrywanie Twojej obecności w moim ciele, w przyrodzie, za czułość i uważność na dotyk i poruszenia w ciele.

Świadectwo

Boże chcę Ci podziękować za to, że podczas tego czasu doświadczyłem …, ciepła, Twojej obecności, dobrego snu, dobrego jedzenia, dobrego czasu.