W miniony weekend przeżywaliśmy rekolekcje “Duchowość cielesności w praktyce”, które zgromadziły osoby z całej Polski i z zagranicy. Był to wyjątkowy czas odkrywania i doświadczania, że dla Boga wszystkie sfery naszego życia są bardzo ważne – od Niego pochodzą – i On pragnie naszej troski i rozwoju w każdej z nich. 

W każdej z tych sfer – ciało, duch, psychika i intelekt – dzieje się w nas nieustający proces stwarzania przez Boga – Bóg pragnie, by we wszystkich z nich przepływały Życie i Miłość. To jeden w wymiarów naszego podobieństwa do Boga – żyć Miłością, która wyraża się w relacjach – do siebie, do drugiego człowieka i do Boga.

W czasie rekolekcji przyglądaliśmy się z uważnością, w której z tych sfer w naszym życiu brakuje Życia i Miłości – a także doświadczaliśmy, że Bóg wciąż przywraca nam Życie mimo naszej kruchości, a jeszcze bardziej – dzięki uznaniu prawdy o niej.

Odkrywaliśmy również, że greckie sarks(ἡ σάρξ, σαρκός) soma(τό σώμα, σώματος) to nie to samo, i co św. Paweł miał na myśli pisząc o ciele, i duchu w swoich listach.

Wielu z nas na zakończenie tych rekolekcji, mogło powiedzieć z wielką pewnością “dziękuję Ci Boże, że mnie tak cudownie stworzyłeś. Godne podziwu są Twoje dzieła!” (por Ps. 139)

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego czasu – TUTAJ i poczytania świadectw uczestników 🙂

Świadectwo 
Dziękuję Ci Panie Boże za – prawdę i szczerość w modlitwie – kontakt z wielką różnorodnością osób – całe moje życie, które Tobie oddaję – ruch, który uświadomił mi piękno mojego ciała – za oddech, który świadczy o tym, że ciągle jeszcze “JESTEM”, bo Ty Panie tak chcesz – za to, że pozwoliłeś mi tutaj być. Dziękuję Ci Panie!

Świadectwo Asi
Panie Boże, dziękuję Ci, że JETEŚ naszym Ojcem, że stworzyłeś nas i się nami zachwyciłeś. Że człowiek – to kobieta i mężczyzna, że ciało, które mi dałeś jest dobre i mogę wychwalać Ciebie w moim ciele, że mnie uzdrawiasz, inspirujesz poprzez innych ludzi, że Duch i ciało to nie są dwie rozłączne rzeczywistości, ale jedność w Osobie, na Twój obraz i podobieństwo.

Świadectwo 
Dziękuję Ci Panie Boże za doświadczenie Twojej miłości w moim ciele. Za moment uważności, za to, że poszerzyłeś moje spojrzenie w dal i w głąb; za relacje z innymi bez słów; za piękno, które odkryłam w sobie i za piękno każdej osoby, którą spotkałam; za radość, wolność, odpoczynek – za to, że zdąłeś ciężar z moich barków, dałeś mi wytchnienie i wszystko przemieniasz w dobro. Dziękuję, że w tym czasie mogłam być sobą, ze swoimi potrzebami i emocjami, bez ocen. Chwała Ci Panie!

Świadectwo 
Dziękuje Ci Panie Boże za – Prawdę, którą tutaj odkryłem o sobie i o tym, z czego wynikają moje bariery i blokady w relacjach z drugim człowiekiem – za wiatr, który był dla mnie powiewem Ducha Świętego, który mi pokazał, że jak oddam Tobie wszystko, też swoje ciało, to ty mnie prowadzisz i w tańcu, i w życiu, jak prowadzi powiew wiatru gałęzie drzew – za to, że moja inność jest wyjątkowością – za to, że pokazałeś mi w tym czasie moje piękno, to, jak Ty mnie postrzegasz.

Świadectwo 
Dziękuję Ci Panie za ten czas. Za to, że tak pięknie mnie stworzyłeś, że jestem cudem w Twoich oczach, że odkrywam piękno w swoim ciele, że to nie tylko mięso, ale Twoja świątynia Ducha Świętego. Dziękuję, że moje ciało to Dar. Dziękuję, że odkrywam swoje ciało na nowo. Kocham Cię Jezu!

Świadectwo 
Dziękuję Tobie Panie Boże za moja kochaną żonę i ten czas spędzony wspólnie. Że mogłem na nowo poczuć swoje ciało. Za wiadomość, że jako mężczyzna tez mogę być piękny – jak mój Bóg, który jest dla mnie nieuchwytnym wzorem i moim Królem. Za ćwiczenia zarówno fizyczne, jak i duchowe, które pogłębiły mój kontakt z ciałem. 

Świadectwo Piotra
Dziękuję Ci Panie za dużo radości i wesela. Jestem wdzięczny za ukazaną prawdę o dobrym dotyku. Piękne doświadczenie ciała przeżywane w Kościele.

Świadectwo Przemka
Dziękuję Ci Boże za poczucie bezpieczeństwa, które mi dajesz oraz za to, że czuję się wspaniale w swoim ciele.

Świadectwo Pauliny
Dziękuję Ci Boże za to, że wypełniłeś ten czas rekolekcji obficiej niż mogłam oczekiwać. Że wypełniłeś ten czas owocami piękniejszymi, niż mogłabym oczekiwać.

Świadectwo Magdaleny
Dziękuję Ci Boże, za przyjęcie całej mnie z moim ciałem, psychiką, uczuciami, myślami i duchem. Dziękuję, że widzisz mnie całą, uwzględniasz mnie całą, i że stworzyłeś mnie cudownie! Chwała Panu!

Świadectwo A.
Dziękuję Ci Panie Boże za ten wspaniały czas wśród pięknych ludzi i za łaski, którymi nas obdarzyłeś.

Świadectwo A.
Dziękuję Tobie Boże za czas rekolekcji. Za niesamowite poczucie wspólnoty i bezpieczeństwa. Za uświadomienie mi tego, że moje ciało jest piękne, i że wymaga mojej troski i uważności. Za każdego z uczestników, za każda rozmowę i uśmiech. 

Świadectwo
Dziękuje Ci Panie, że uczysz mnie stale, że jest miłość za nic. Że znasz mnie po imieniu, troszczysz się o mnie i czynisz wszystko w swoim czasie. Że wiesz lepiej ode mnie, czego mi trzeba. Dziękuję Ci Panie.

Świadectwo
Dziękuję Ci Boże za to, że tak pięknie mnie stworzyłeś, to znaczy Jestem harmonią ducha, psychiki, ciała i intelektu. Dziękuję Ci za moje piękne ciało, które potrzebuje uwagi, czułości, zaopiekowania i spełnienia potrzeby dotyku. Jestem w Tobie. Ty mnie przy przenikasz całą. Jestem ważna dla Ciebie. Dziękuję Ci za świadomość, że mogę przez moje ciało wyrażać siebie, najgłębsze ja.

Świadectwo Kamila
Dziękuję Ci Panie Boże za to, że przyprowadziłeś mnie na rekolekcje o ciele. Że za troszczyłeś się o potrzeby mojego ciała. Pozwoliłeś mi spotkać ludzi i szczerze z nimi porozmawiać o potrzebach mojego ciała ale i ducha. Za to, że dajesz mi wszystko we właściwym czasie i mnie zaskakujesz. Sam bym na to nie wpadł. Chwała Tobie!

Świadectwo Ż. C.
Dziękuję Ci Panie Boże za to, że pokazywałeś mi to, co jest we mnie. Za to, że tak bardzo pragniesz być ze mną w tym, co trudne, abym mnie musiała nieść tego sama. Za to, że przychodzisz na spotkanie ze mną taką, jaką jestem, że niczego nie muszę, a Ty jesteś.

Świadectwo Mateusza
Dziękuję Ci Panie Boże za wdzięczność Tobie za moje ciało, za bycie darem Bożym. Dziękuję za odczucie każdego organu i części, gdzie przenikałeś je. Dziękuję Ci za poczucie jedności z innymi. Dziękuję za moją żonę i jej obecność tutaj. Chwała Tobie Panie!

Świadectwo
Dziękuję Ci Panie Boże za ukazanie mi, w jak przeróżny sposób może objawiać się miłość do siebie i innych, doświadczenie tego jak inni ludzie Ciebie szukają. Dziękuję za wschody słońca, gwiazdy, chmury – za to, że to wszystko może być we mnie. Ala

Świadectwo
Dziękuję Ci Panie Boże za wszystkie cudowne warsztaty, za uczestników, którzy byli dla mnie jak źródło tryskającej łaski. Za to, że znalazłam się tutaj w odpowiednim czasie. Dziękuję za prowadzących, za uczucie radości, błogości, luzu, wdzięczności, świadomości ciała. Za dobry dotyk. Za każdą rozmowę.

Świadectwo Danieli
Dziękuję CI Panie Boże za doświadczenie życia z innymi, w innych, w mojej relacji z Tobą i ze sobą samą. Dziękuję Ci za odpoczynek w uważności i doświadczenie Twego Ciała, które jest Jednością i różnorodnością, którym jesteśmy my. Dziękuję Ci za poczucie bezpieczeństwa, że zostałam przyjęta taka jaka jestem, za ten inspirujący i orzeźwiający czas. Rekolekcje te dały mi piękną przestrzeń na otwartość i odkrywanie ruchu.

Świadectwo Julity
Dziękuję Ci Panie Jezu za to, że pokazujesz mi moje potrzeby, zanim zorientuję się, że je w ogóle mam. Dziękuję Ci, że pokazujesz mi jak pięknie i owocnie mogę je realizować i przeżywać w bliskości z Tobą. Jestem Ci wdzięczna, że pomagasz mi odkryć Twoje źródło we mnie samej.

Świadectwo
Dziękuję za inspirację do troski o swoje ciało i za możliwość zatroszczenia się o nie już na rekolekcjach, oraz za inspirację do dzielenia się swoją wrażliwością.

Świadectwo Marka
Dziękuję Ci Panie Boże za interakcje, nowe spojrzenia, spacery, spotkania, rozmowy, otwartość, zmęczenie, niewyspanie.

Świadectwo
Dziękuję za łaskę zrozumienia, że moje ciało jest ważne i, że zostałam stworzona na Boży obraz. Dziękuję za łaskę zrozumienia, że wszystkie sfery mojego życia powinny pozostać w harmonii i równowadze między sobą.

Świadectwo Ani
Dziękuję Ci Panie Boże za to, czego doświadczam na tych rekolekcjach – ciepło, radość ale i łzy. Za to, że wszystko działo się wtedy, kiedy tego potrzebowałam. Dziękuję Ci Panie za to, że wyjeżdżając stąd wierzę po raz pierwszy w słowa z psalmu 139 „ Dziękuję Ci, że mnie stworzyłeś tak cudownie”

Świadectwo
Dziękuję Ci Panie za chwile wyciszenia, spokój, za spotkanie z tymi wszystkimi ludźmi, którzy nie są obcymi, braćmi i siostrami w wierze. Dziękuję Ci.

Świadectwo
Dziękuję Ci Panie Boże za wspaniałych ludzi, z którymi mogłam wspólnie spędzić tutaj czas. Dziękuję za wspaniałą osobę, z którą mogłam dzielić pokój. Dziękuję za ponowne poczucie lekkości i spokoju w tańcu. Za niedogodności w ciele, które miałam, bo to informacja dla mnie, abym zwróciła uwagę na swoje potrzeby… snu, odpoczynku, uważności. Dziękuję za ciepło osób prowadzących te rekolekcje.

Świadectwo
Dziękuję Ci Panie za ten czas łaski. Za to, że mnie zaskakujesz. Dotykasz mojego serca i ciała z łagodnością. Twój dotyk leczy mój lęk i opór przed relacją, przed bliskością.

Świadectwo Krystyny
Dziękuję Ci Panie Boże za to, że tu jestem. Za córkę Kasię i pani wnuczkę Ewę, że zajmują się moim gospodarstwem. Za mojego syna i synową, że się cieszą z moich wyjazdów. Za mojego wnuka. Dziękuję Ci, że zadbałeś, żebym czuła się mocniejsza.

Świadectwo
Dziękuję Ci Panie Boże za obecność, doświadczenie, drogę, w której mnie prowadzisz. Za to, że mnie przenikasz, obdarowujesz ludźmi, którzy Ciebie szukają i pragną żyć w wolności.

Świadectwo
Dziękuję Ci Boże, że mnie tutaj przyprowadziłeś. Za to, że odkąd pamiętam działasz w moim życiu przez osoby. Za to, że tutaj również zaprosiłeś mnie przez innego człowieka. Kontakt z własnym ciałem, dbałość o nie, to jest dokładnie to, co było na ten moment mi najbardziej potrzebne.

Świadectwo U. M.
Dziękuję za czas odkrywania we mnie zapomnianych przestrzeni, harmonii wymiarów mojego jestestwa zgodnego z Bożym zamysłem. Dziękuję za spotkanie tak różnorodnych osób, pięknych w swojej inności.

Świadectwo Magdy
Dziękuję Ci Panie, że przychodzisz w łagodności i cierpliwości, mimo moich drzwi zamkniętych. Mimo moich zamknięć, dałeś mi otwartość i poczucie bezpieczeństwa, że przekroczyłam swoje bariery i pewne blokady puściły. Dziękuję Ci Panie, że pokazałeś mi, że moja kruchość, niemoc, pęknięcia, zranienia, blokady są Skarbem, który zbliża mnie do Ciebie. Dziękuję CI Panie za moje ciało – mojego „osiołka”, i za to, że chcę go słuchać, bo jest tak samo ważny, jak wszystkie pozostałe sfery mojego „ja”. Dziękuję za spotkanie przed Najświętszym Sakramentem, za przytulenie, bliskość, błogość. Dobrze mi było z Tobą.

Świadectwo Doroty
Dziękuję Ci Panie! Ty znasz mnie i przenikasz. Lepiej mnie znasz niż ja sama siebie. Jesteś Wierny. Wychodzisz mi naprzeciw. Znasz moje pragnienia. Zaprosiłeś mnie na rekolekcje i pokazałeś, że są 4 filary, na których opiera się moje życie. Duch i duchowość; wiedza i intelekt; psychika i emocje; i ciało z jego cielesnością. Dziękuję za te wszystkie treści, ćwiczenia i otwartość uczestników. Dziękuję, że czułam się tutaj bezpiecznie.

Świadectwo Macieja
Dziękuję Ci Panie Boże za obecność moją, Twoją i innych ludzi, za nasz uśmiech, pokój, luz, spontaniczność, spędzony razem czas. Za ciało, życie i piękno.

Świadectwo Marii
Dzięki za doświadczenie uważności, w której mogłam odpocząć.

Świadectwo Izy
Dziękuję Ci Panie za to, że mnie tu przyprowadziłeś, za doświadczenie swojego ciała, odpoczynku w Tobie. Dziękuję Ci za wszystkich pięknych ludzi, których pozwoliłeś mi tu spotkać – naprawdę odczułam, że jesteśmy piękni Twoim pięknem Panie! Dziękuję, że pozwoliłeś mi uczyć się dogadywać z moim ciałem i przełamywać swoje bariery. Najbardziej jednak dziękuję za bliskość i przytulenie oraz odwagę proszenia o nią i dawania jej. Wyjaśniłeś mi także źródła moich problemów z ciałem. Dzięki Ci Panie!