Zachęcamy do lektury całego Orędzia Papieża Franciszka na VII Światowy Dzień Ubogich.

“Tobiasz w czasie próby odkrywa swoje ubóstwo, co czyni go zdolnym do zauważania ubogich. Jest wierny Prawu Bożemu i przestrzega przykazań, ale to mu nie wystarcza. Może okazać czynną troskę o ubogich, ponieważ na własnej skórze doświadczył ubóstwa. Dlatego słowa, które kieruje do swojego syna Tobiasza są jego prawdziwym spadkiem: „Nie odwracaj twarzy od żadnego biedaka” (4, 7). Krótko mówiąc, kiedy stajemy przed ubogim, nie możemy odwracać wzroku, ponieważ uniemożliwilibyśmy sobie samym spotkanie z obliczem Pana Jezusa. Zwróćmy uwagę na wyrażenie: „od żadnego biedaka”. Każdy jest naszym bliźnim. Bez względu na kolor skóry, status społeczny, pochodzenie… Jeśli jestem ubogi, potrafię rozpoznać, kto naprawdę jest bratem, który mnie potrzebuje. Jesteśmy wezwani do wychodzenia naprzeciw każdemu ubogiemu i każdemu rodzajowi ubóstwa, otrząsając się z obojętności i sloganów, którymi osłaniamy iluzoryczny dobrobyt.”

VII Światowy Dzień Ubogich!

Jest to dla nas bardzo ważny dzień, ponieważ wizja papieża Franciszka to Kościół ubogi, będący blisko ubogich.

Tego dnia chcemy w szczególny sposób modlić się za osoby doświadczające różnych form ubóstwa: wojny, niesprawiedliwego traktowania w miejscu pracy, depresji, samotności, ubóstwa materialnego oraz duchowego.

W swoim orędziu na ten dzień, posługując się księgą Tobiasza, papież Franciszek ukazuje nam odpowiednią zależność – wpierw my musimy odkryć nasze ubóstwo, by zauważyć ubóstwo innych.

Niech Pan pokazuje nam Jego drogę i uczy nas słuchania, i przyjmowania tajemniczej mądrości, która przemawia właśnie przez ubogich. Nie zapominajmy, że On sam ,,stał się ubogi, aby nas swoim ubóstwem ubogacić” (2Kor 8, 9).

Więcej o naszych działaniach w tych wymiarach można przeczytać TUTAJ.